Jak aplikovat lak na dřevěné podlahy


Rádi bychom vám připomněli jedno prosté pravidlo, které každý podlahář sice dobře zná, ale přesto na něj někdy zapomene.
Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. A stejně tak můžete používat nejlepší brusné prostředky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud lak nebyl aplikován správně a nebo je nekvalitní.
 
Začněte správně. Skončíte správně! To je slogan vítězů.
 
…. jinak by se mohlo stát, že budete začínat znovu.
 
Lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale může také zvýraznit její nedostatky a skvrny. Někdy zjistíte, že k něčemu takovému došlo, teprve až je podlaha nalakovaná. Pak už není možné vybrousit jen místo s nehezkou skvrnou a znovu ji natřít. Nově nalakovaná plocha by byla zřetelně vidět a vám by, bohužel, nezbylo nic jiného, než začít od začátku.
Tomu se můžeme vyhnout volbou vhodných prostředků  pro povrchovou úpravu podlah a jejich správným používáním. Doporučujeme vám brusivo Bona Abrasives, antistatické brusivo 8300 Antistatic Abrasives a laky řady Bona.
 Zde uvádíme příklad provádění povrchové úpravy dřevěných podlah. Povrchová úprava většiny podlah se řídí stejnými zásadami a jejich dodržování je zárukou vynikajících výsledků.
 
Postupujte krok za krokem a dosáhnete vynikajících výsledků.      
 

Vybroušení parket až na holé dřevo
 

Dřevěnou podlahu je třeba brousit posupně v několika fázích. Pokud  například přejdete od hrubého broušení přímo na jemné, může se stát, že nedosáhnete dostatečně hladkého povrchu a zůstanou na něm stopy po broušení (drobné rýhy). Doporučujeme postupovat ve třech krocích, jak vidíte na obrázku níže.

    

Broušení dřevěných podlah bez prachu.
 
Bona vyřešila jeden z největších problémů podlahářů - prach. Systém Bona Dust Care Single díky jedinečnému systému dvoustupňového cyklónového odlučování a hepafiltru umožňuje bezprašné broušení dřevěných podlah.

 
 
1. Hrubé broušení.
Účelem tohoto broušení je odstranit pevné nečistoty, starý lak a skvrny na dřevě. Běžně se začíná se zrnitostí P36 nebo P40.  Ve výjimečných případech u velmi nerovných povrchů nebo borovicových podlah s nánosem starého laku budete potřebovat zrnitost P24.

2. Střední broušení.
Jako další krok doporučujeme střední broušení středně zrnitým brusným materiálem o zrnitosti P50 až P80, který odstraní stopy zanechané hrubým broušením a stopy zanechané bruskou při jejím spouštění.

3. Jemné broušení.
Jemné broušení se obvykle provádí brusným materiálem o zrnitosti P120. Pokud používáte lak na bázi rozpouštědla, můžete pro poslední broušení použít materiál o zrnitosti P100 a stále dosáhnete hladkého povrchu. Pokud ale používáte laky na vodní bázi, měli byste poslední broušení provést brusivem o zrnitosti P120 a jemnějším.

4. Extra jemné broušení. 
Pokud chcete docílit minimálního zvedání vláken dřeva, můžete použít systém Scrad, jehož součástí je Scrad Wing o zrnitosti P120 nebo P150 (k dispozici v řadě brusných prostředků Bona Abrasives). S jeho použitím odstraníte povstalá vlákna dřeva z povrchu podlahy, která mají těžké brusky tendenci tlačit dolů do dřeva.

 

Základní lak na dřevěné podlahy
 

Základní lak představuje mnohem více, než jen způsob jak ušetřit peníze tím, že nemusíte použít dražší vrchní lak na první vrstvu.
Jsme přesvědčeni, že základní lak by měl posloužit k dobrému účelu a nabídnout takové technické výhody, jakými je minimalizovat riziko bočního slepení hran. 

Bona základní laky - více než jen dobře vypadající vzhled.
 
1. Bona základní laky jsou v nabídce v 5 provedeních: od Prime White po Prime Amber.

2. Bona základní laky snižují riziko bočního slepení hran.

3. Bona základní a vrchní laky přilnou k podlaze lépe a dodají ji odolnost a ochranu proti opotřebení.

4. Jedna vrstva Bona základního laku je levnější, než další vrstva vrchního laku.

5. Bona základní laky se snadno aplikují. 

 

 Přehled základních laků Bona

Více informací o základních lacích naleznete ZDE.

- kompletní nabídku základních laků, technické a bezpečnostní listy produktu, případně certifikáty k produktu.

 

Mezibroušení laku
 

Jakmile je povrch zcela suchý, můžete začít s jeho mezibroušením. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete brusný systém společnosti Bona – Bona Abrasives Scrad. Je to ideální systém k lehkému mezibroušení, který se skládá ze dvou částí: Scrad Wing (trojůhelníkový brusný papír) a Scrad Pad (druh netkané textilie z Nylonu s brusivem P320). Budete rovněž potřebovat nízkorychlostní talířovou brusku. Scrad Wing je speciálně ošetřen teplovzdorným materiálem a Scrad Pad mezibrousí lak velmi jemně. Výsledky broušení základního laku Bona s použitím tohoto systému jsou velmi dobré.
 
Brusná mřížka může zanechat brusné stopy.
 
Při tření, ke kterému dochází pod mřížkou, vzniká teplo, jehož účinkem dochází k měknutí laků na vodní bázi a mřížka se brzy zanese. Takto zanesená mřížka nejenže nepracuje efektivně, ale rovněž může povrch poškrábat a zanechat znatelné stopy po broušení.
 
Základní lak na podlaze jsme mezibrousili pomocí talířové brusky se systémem Scrad nejprve ve směru příčném a následně podélném.

 

Vrchní lak na dřevěné podlahy

Všechna vaše poctivá práce může být zmařena, když pro poslední vrstvu vrchního laku nepoužijete vrchní lak vysoké kvality. Vždy nanášejte lak v dostatečném množství. Mnoho problémů, s nimiž se setkáváme, je zapříčiněno použitím nedostatečného množství laku. Například aplikací pouze jedné vrstvy vrchního laku po použití základního laku namísto dvou nebo tří.

Naneste vrstvu vrchního laku Bona v množství 1 litr na 8-10 m2 .
V závislosti na předpokládaném stupni zátěže podlahy můžete nanést více vrstev vrchního laku.
Místnost můžete začít užívat 8 hodin po posledním nátěru.
Lehký nábytek začněte stěhovat zpět do místnosti po 24 hodinách, těžší nábytek po 4 dnech.
Koberce / předložky položte do místnosti po týdnu.

 

Bona vrchní laky - nabízí nejlepší ochranu povrchnu pro každý typ zátěže.

1. Laky pro každý typ zátěže:

Mírná zátěž: 1-složkové laky pro domácnosti

Střední zátěž: 1-složkové laky pro komerční a residenční prostory

Silná zátěž: 2-složkové laky pro komerční a veřejné prostory

2. Nabízíme vrchní laky s unikátními vlastnostmi, celkem 7 variant.

3. Bona základní laky lépe přilnou ke dřevu než vrchní laky. Dodají podlaze odolnost a ochranu proti opotřebení.

4. Pro odstíny extra mat, mat, polomat, lesk.

Můžete se spolehnout, že použijete-li některý z vrchních laků řady Bona, docílíte jak vynikajícího vzhledu a kvality vašich podlah, tak spokojenosti vašich zákazníků. Tyto laky jsou na vodní bázi a jsou tedy podstatně bezpečnější než laky na bázi rozpouštědel. Jsou lepší pro vaše zdraví i pro životní prostředí.
 

Přehled vrchních laků Bona

Více informací o vrchních lacích naleznete ZDE.

- kompletní nabídku základních laků, technické a bezpečnostní listy produktu, případně certifikáty k produktu.

 

Zda použijete na podlahu základní lak, záleží čistě na vašem rozhodnutí. Všechny vrchní laky Bona lze kombinovat se všemi základními laky Bona a lze je aplikovat přímo na holé dřevo. Volba laku částečně závisí na způsobu používání a na stupni zátěže podlahy. Pozn.: Podlahy na podlahovém topení se musí základovat vždy z hlediska eliminace možného bočního slepení hran dřevěných podlahových prvků.     
  
     
 
Pro vzhled a pocit přírodního dřeva
 


 Brožura nové balení základní a vrchních laků Bona ZDE

 

www.podlaharstvimedilek.cz || www.bona.com/cz || www.renovujeme-parkety.com